SRI LANKA 2015

PLAN DZIAŁANIA

DZIEŃ 1 27.04
Przelot samolotem z Katowic do Rzymu (Fiumicino). Wylot godz. 10:15.
Przylot godz. 12:15. 14:00-15:00 odbiór bagaży z Tiburtiny.
DZIEŃ 2 28.04

Ok. 5:30/6:00 wyjazd na lotnisko Fiumicino
9:25 wylot z Rzymu (samolot A319, czas lotu 1h40min, linie Air Serbia)
11:05 lądowanie w Belgradzie (czas przesiadki 12h50min)
23:55 wylot z Belgradu (samolot A319, czas lotu 5h, linie Air Serbia)
DZIEŃ 3 29.04
6:55 (czas lokalny) lądowanie w Abu Dhabi (czas przesiadki 7h55min 7h05min)
14:50  14:00 wylot z Abu Dhabi (samolot A320, czas lotu 4h35min 4h45min, linie Etihad Airways)
20:55 20:15 (czas lokalny) lądowanie w Colombo
Zameldowanie w hotelu w Negambo, nocleg.
DZIEŃ 4 30.04
Po śniadaniu jedziemy do Colombo, gdzie pociągiem o godz. 9:45 udamy się w głąb wyspy do Nanuoya, następnie przesiadamy się w PKSa do Nuwara Elija, gdzie stacjonujemy przez kolejne 3 noce.
DZIEŃ 5 1.05
Po śniadaniu udajemy sie do Parku Narodowego Równiny Hortona wpisanego na UNESCO. Spacerując przez las mglisty dojdziemy do tzw. Końca Świata. Szlak ma 8 km długości i przebiega również przez wodospad Bakera. Po południu powrót do hotelu.
DZIEŃ 6 2.05.
Po śniadaniu udamy się do jednej z okolicznych fabryk herbaty, a następnie podjedziemy do wodospadów St. Clair i Devon. Powrót do hotelu
DZIEŃ 7 3.05.
Po śniadaniu udajemy się lokalnym środkami transportu do Kandy, gdzie stacjonujemy 2 noce. Zwiedzamy, m.in. Świątynię Zęba Buddy, ogrody ajurwedyczne w Matale.
Dzień 8 4.05.
Po śniadaniu odwiedzamy sierociniec słoni w Pinnawela, ciąg dalszy zwiedzania.
DZIEŃ 9 5.05.
Jedziemy do Sigiriya, gdzie znajdują się pozostałości pałacu królewskiego i twierdzy z V w. n.e. na szczycie ogromnej skały, kompleks wpisany na UNESCO, alternatywnie można zobaczyć tańszą opcję, szczyt Pidurangula. Możliwe safari na słoniu. Nocleg.
DZIEŃ 10 6.05.
Odpoczynek w Sigiriya i zwiedzanie okolicznych atrakcji. Po śniadaniu można udać się do Anuradhapura, dawnej stolicy Sri Lanki z monumentalnymi stupami, nigdyś należące do najwyższych budowli na świecie oraz z najstarszym historycznie udokumentowanym drzewem na ziemi.
DZIEŃ 11-14 7-11.05.
Udamy się do Tricomalee na kilkudniowy odpoczynek.
Odpoczynek w Tricomalee połączony ze zwiedzaniem najbliższej okolicy.
DZIEŃ 14 11.05.
Wieczorem o godz. 19:30 wyjazd nocnym pociągiem do Colombo.
DZIEŃ 15 12.05.
Ok. godz. 4:00 przyjazd do Colombo, zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek. Popołudniu zwiedzanie miasta, bazary, świątynie itd…
DZIEŃ 16 13.05.
Po śniadaniu jedziemy pociągiem na wycieczkę do Galle z fortem wpisanym na listę UNESCO, zwiedzanie miasta. Po drodze zatrzymamy się w Kosgoda, gdzie odwiedzimy wylęgarnię żółwi morskich. Ewentualnie po rzece Madu Ganga można przepłynąć się łodzią i zobaczyć siedlisko waranów, silnie toksycznych zwierząt oraz Wyspę Cynaomonową, której mieszkańcy pokazują jak produkuje się cynamon. Popołudniu powrót do Colombo.
DZIEŃ 17 14.05.
Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Colombo, ostatnie zakupy, o 14:00 wymeldowanie z hotelu. Wieczorem przejazd na lotnisko.

4:35 21:15 wylot z Colombo (samolot A320, czas lotu 4h25min 4h35min, linie Etihad Airways)
DZIEŃ 18 15.05.
7:30 0:20 lądowanie w Abu Dhabi (czas na przesiadkę 1h05min 8h15min)
8:35 wylot z Abu Dhabi (samolot A319, czas lotu 5h30min, linie Air Serbia)
12:05 lądowanie w Belgradzie (czas na przesiadkę 5h)
17:05 wylot z Belgradu (samolot A319, czas lotu 2h, linie Air Serbia)
19:05 lądowanie we Frankfurcie
20:00 wyjazd do Polski
LUB
23:25 MeinFernBus z lotniska (czas jazdy 7h30min)
DZIEŃ 19 16.05.
6:55 przyjazd do Berlina ZOB
12:05 wyjazd PolskiBus
16:30 przyjazd do Wrocławia


TRANSPORT

NIEMCY
MeinFernBus z lotniska we Frankfurcie do Berlina 22€
PolskiBus z Berlina do Wrocławia 30 zł

RZYM
Autobus z lotniska Fiumicino i na lotnisko 2 x 4€

BELGRAD
Autobus z lotniska do miasta 1€ w jedną stronę

ABU DHABI
Taxi z lotniska do miasta w jedną stronę ok. 70 AED (20$ = 4$/os.)

SRI LANKA
Taxi z lotniska do Negombo 1400 LKR (11$ = 2,25$/os.)
Taxi z Colombo na lotnisko (40km) 2640 LKR (ok. 20$ = 4$/os.)
KOLEJ
Colombo — Nanuoya (207 km, ok. 6h), 1 kl. 600 LKR (5$), 2 kl. 370 LKR (3$), 3 kl. 240 LKR (2$)
Nanuoya — Talawakelle + powrót (19 km, ok. 45min), 1 kl. 60 LKR (0,5$), 2 kl. 40 LKR (0,30$), 3 kl. 20 LKR (0,15$)
Trincomalee — Colombo – nocny, sypialny (297 km, 8,5h), 1 kl. 760 LKR (6$), 2 kl. 450 LKR (3,5$), 3 kl. 285 LKR (2,5$)
Colombo — Kosgoda (72 km, 1,5h), 1 kl. 220 LKR (1,7$), 2 kl. 120 LKR (1$), 3 kl. 65 LKR (0,5$)
Kosgoda — Galle (43 km, 1h), 1 kl. 140 LKR (1$), 2 kl. 80 LKR (0,60$), 3 kl. 40 LKR (0,30$)
Galle — Colombo (114 km, 2-3h), 1 kl. 340 LKR (2,60$), 180 LKR (1,40$), 3 kl. 100 LKR (0,80$)


NOCLEGI

NEGOMBO (1) 29-30.04.2015
Ocean Pearl Hotel 3* – śniadanie
85$ + 10% = 93,50$ (19$/os.)

NUWARA ELIYA (3) 30.04.-3.05.2015
Thuruliya Lodge 3* – śniadanie
48$/os.

KANDY (2) 3-5.05.2015
Majestic Tourist Hotel 2* – śniadanie
158$ (32$/os.)

SIGIRIYA (2) 5-7.05.2015
Hotel Sigiriya 4* – śniadanie
92$/os.

TRINCOMALEE (4) 7-11.05.2015
Sea Lotus Park Hotel 3* – śniadanie
755$ (151$/os.)

COLOMBO (3) 11-14.05.2015
Cinnamon Red Colombo 4* – śniadanie
800$ (160$/os.)


ATRAKCJE

Wylęgarnia żółwi w Kosgoda – 400 LKR (3$)
Rejs po rzece Madu Ganga (?) – 2500 LKR (20$) za łódkę
Świątynia Zęba Buddy – 1000 LKR (8$)
Ogród Botaniczny Peradenija (?) – 10$
Sierociniec słoni – 2000 LKR (16$)
Kompleks świątynny w Dambula (?)– 10$
Sirigiya (?) – 30$ (możliwa alternatywa na sąsiedni szczyt ok. 400 LKR)
Safari na słoniu w Sigiriya (?) – 30$
Ogrody ajuwedyjskie w Matale – bezpł.
Park Narodowy Równiny Hortona – 15$ + opł. za kierowcę, service charge 8$ + 13% VAT


MAPA LOKALNA

mapa sri lanki


MAPA GLOBALNA

mapa globalna


NIEZBĘDNIK, CZYLI CO ZABRAĆ…

 UBRANIA:

  • lekka odzież
  • komplet t-shirtów i krótkich galotów min. 3, lub innych letnich szmat
  • jeden komplet ciepłej odzieży (w rejonach górskich temperatura może nocą spaść do +5-10°C)
  • sandały
  • lekkie buty trekkingowe do kostek
  • klapki pod prysznic
  • nakrycie głowy (konieczne!!!)
  • ręcznik szybkoschnący
  • ręcznik plażowy
  • stringole do pływania
  • peleryna przeciwdeszczowa (najlepiej wielorakiego użytku)

RZECZY OSOBISTE:

  • mniejszy plecak jako bagaż podręczny i na mniejsze eskapady (do bagażu podręcznego na podróż pakujemy rzeczy higieny osobistej, lub rzeczy do przebrania, ponieważ bagaż główny nadajemy w Rzymie i odbieramy dopiero w Colombo…)
  • duży plecak jako bagaż główny (60-80 litrów), waga max. 30 kg
  • nerka (sakiewka biodrowa) przylegająca do ciała na pieniądze i dokumenty
  • 3 kserokopie paszportu (strony ze zdjęciem) rozlokowane w każdym bagażu (nerce, małym i dużym plecaku)
  • 1 zdjęcie paszportowe (na wypadek zagubienia paszportu)
  • 3 kopie polisy ubezpieczeniowej
  • paszport w foliowym woreczku
  • telefon z zainstalowanym i doładowanym Skypem do tańszego kontaktowania się z Polską (koszt min. połączenia to ok. 16 zł)
  • 30$ przeznaczone na wizę, którą załatwia się na lotnisku po przylocie
  • 3 worki 60-80 l na plecak, jeżeli ktoś nie ma osłony przeciwdeszczowej
  • mała kłódka do zabezpieczenia zamków w plecaku głównym lub pokrowcu
  • plastikowy kubek sztywny
  • kilka worków foliowych na ubrania
  • ładowarki do telefonów, aparatów i innych
  • przynajmniej jedną kartę kredytową lub zwykłą
  • sztućce (najprostszy zestaw 3 w 1)
  • taśmę izolacyjną mocną, nożyczki małe, zestaw igieł i nici
  • okulary przeciwsłoneczne

HIGIENA I LEKARSTWA:

  • mydło w kostce
  • żel pod prysznic i inne środki do higieny osobistej
  • żel antybakteryjny do rąk
  • podkładki pod deskę klozetową
  • husteczki nawilżone
  • husteczki higieniczne
  • komplet plastrów opatrunkowych
  • plastry schładzające
  • Grypex lub coś innego na przeziębienie
  • pastylki na ból gardła
  • krople do nosa na katar
  • tabletki przeciwbólowe
  • węgiel w tabletakch
  • tabletki antysraczkowe, np. Stoperan
  • termometr
  • tabletki na zgagę lub niestrawność
  • witaminy wzmacniające
  • środek przeciw komarom do ciała
  • olejek do opalania i środki łagodzące po opalaniu (silne, ponieważ będziemy zaledwie kilka stopni od równika)
  • krem Nivea

Dodaj komentarz