MEXICOTRIP 2018


MEXICOTRIP 2018

aktualizacja: 19.01.2018


PLAN WYJAZDU


DZIEŃ 1 /27.01.2018/ sobota
00:30 – wyjazd Polskim Busem z Wrocławia
04:15 – przyjazd do Berlina
07:35 – wylot z Berlina
09:15 – przylot do Amsterdamu, zwiedzanie miasta
22:25 – wylot z Amsterdamu (czas lotu 12h 15 min, samolot Boeing 788 Dreamliner)

DZIEŃ 2 /28.01.2018/ niedziela
03:40 – przylot na lotnisko Mexico City (czas przesiadki 5h 40 min)
09:20 – wylot z Mexico City (czas lotu 1h 5 min, samolot Embraer 190)
10:25 – przylot do Acapulco, przejazd do hotelu, odpoczynek

DZIEŃ 3 /29.01.2018/ poniedziałek
12:30 – wylot z Acapulco (czas lotu 1h 15min, samolot ATR 72)
13:45 – przylot do Mexico City (T2!!!)
Zwiedzanie. Spacer po historycznym centrum miasta, wpisanym na listę UNESCO: Zocalo – plac Konstytucji z katedrą, której fasada zdominowana jest przez XVIII-wieczne dzwonnice, Pałac Narodowy wzniesiony w miejscu pałacu ostatniego władcy Azteków – Montezumy, którego wnętrza zdobią olbrzymie murale Diega Rivery, ruiny Templo Mayor – świątyni Azteków, która była miejscem koronacji, składania ofiar oraz wydarzeń publicznych i religijnych. Wizyta w Muzeum Antropologicznym, z bogatymi zbiorami sztuki prekolumbijskiej. Plac Trzech Kultur z Sanktuarium Matki Boskiej z Gwadelupy, której budowa wiąże się z trzykrotnym objawieniem się Matki Boskiej. Zwiedzanie starej i nowej bazyliki z bogato zdobionym wnętrzem.

DZIEŃ 4 /30.01.2018/ wtorek
Wyjazd do Teotihuacan. Największe miasto starożytnego Meksyku, miejsca gdzie, „ludzie stają się bogami”. Zwiedzanie słynnych ruin azteckich: cytadela, świątynia Quetzalcoatla, Aleja Zmarłych, Piramida Słońca, Piramida Księżyca, Pałac Jaguara, Pałac Quetzalpapalotla. Kompleks w Teotihuacan znajduje się pod patronatem UNESCO. Po powrocie dalsze zwiedzanie Mexico City.

DZIEŃ 5 /31.01.2018/ środa
06:45 – wylot z Mexico City (czas lotu 1h 25min, samolot Airbus A320)
08:10 – przylot do Tuxtla Guttierez
Przejazd do Parku Narodowego Kanionu Sumidero, spływ. Nocleg w Tuxtla.

DZIEŃ 6 /01.02.2018/ czwartek
Przejazd do San Cristobal de las Casas (60 km). Stolica rdzennych Indian Tzotzil, zamieszkujących rolniczy region Chiapas. Do dziś mieszkańcy, jak ich przodkowie, trudnią się uprawą roli i rękodziełem. Wizyta na lokalnym markecie. Nocleg.

DZIEŃ 7 /02.02.2018/ piątek
Przejazd do San Juan Chamula (10 km). Jest często określane „Magiczną wsią”, z XVI-wieczną katedrą, barokowym kościołem San Domingo oraz placem Zocalo. Powrót do San Cristobal. Nocleg.

DZIEŃ 8 /03.02.2018/ sobota
Przejazd do Palenque (220 km 5-9 h !!!) Starożytna stolica regionu. Strefa archeologiczna wpisana na listę UNESCO, ze wszystkich na świecie najlepiej pokazuje harmonię Majów z otaczających środowiskiem. Jest pięknie położona na wysokim tarasie wśród lasów, wzgórz, rzek i wodospadów. Słynie z niezwykle zielonych i bujnych lasów tropikalnych oraz kompleksu świątynnego Templo de las Inscripciones z ponad 600 płaskorzeźbami. Nocleg.

DZIEŃ 9 /04.02.2018/ niedziela
Przejazd do Campeche (360 km). Miasto stanowi żywe muzeum czasów kolonialnych i republikańskich. Z odrestaurowanym historycznym centrum, wpisanym na listę UNESCO. Baszty, pomniki, pozostałości po murach miejskich i pięknie odnowione, wielobarwne kamieniczki nadają miastu specyficzną atmosferę romantyzmu. Zwiedzanie katedry i fortec zbudowanych dla ochrony przed piratami. Nocleg.

DZIEŃ 10 /05.02.2018/ poniedziałek
Przejazd do Uxmal (170 km). Centrum religijne Majów, gdzie czekają m.in. tzw. Palacio del Gobernador (Pałac Gubernatora), Piramida Czarnoksiężnika oraz Czworokąt Mniszek. Przejazd do Chichen Itza (200 km). Nocleg.

DZIEŃ 11 /06.02.2018/ wtorek
Chichen Itza, zwiedzanie. Jedno z siedmiu nowych cudów świata, najbardziej intrygujące miasto Majów na całym półwyspie Jukatan, wpisane na listę UNESCO. Zwiedzanie ruin, wśród których znajdują się m.in. Piramida Cuculcana, Świątynia Wojowników… Po zwiedzanie przejazd do Cenoty Ik Kil (6 km), Jedna z piękniejszych jaskiń krasowych na świecie, otoczona pionowymi, wapiennymi skałami. Chwila odpoczynku, możliwość kąpieli. Przejazd do Tulum (150 km). Nocleg.

DZIEŃ 12 /07.02.2018/ środa
Tulum. Miasto „zstępujących bogów”. Nieopodal znajdują się ruiny prekolumbijskiego miasta Majów. Otoczone murem, położone na 12-metrowym klifie Morza Karaibskiego stanowi jedną z atrakcji turystycznych Wybrzeża Majów. Dawną twierdzę Majów, otacza mur obronny z pięcioma bramami prowadzącymi do zespołu pałacu i świątyń. (?) Rejs łódkami przez wpisany na listę UNESCO rezerwat biosfery SIAN KA’AN. Ochroną objęte są bujne lasy namorzynowe, las tropikalny oraz piękne rafy koralowe. Podczas rejsu spotkać można wiele gatunków zwierząt w tym krokodyle, tapiry. Rezerwat zamieszkany jest przez około 300 gatunków ptaków. Nocleg.

DZIEŃ 13 /08.02.2018/ czwartek
Tulum, dzień odpoczynku. Nocleg

DZIEŃ 14 /09.02.2018/ piątek
Tulum.
17:10 – wylot z Cancun (czas lotu 2h 40min, samolot Airbus A320)
18:50 – przylot do Mexico City (czas przesiadki 3h 10min)
22:00 – wylot z Mexico City (czas lotu 55min, samolot Airbus A320)
22:55 – przylot do Acapulco

DZIEŃ 15 /10.02.2018/ sobota
18:54 – wylot z Acapulco (czas lotu 1h 11min, samolot Embraer 170)
20:05 – przylot do Mexico City (czas przesiadki 3h 5 min)
23:10 – wylot z Mexico City (czas lotu 10h 50min, samolot Boeing 788 Dreamliner)

DZIEŃ 16 /11.02.2018/ niedziela
17:00 – przylot do Amsterdamu
21:20 – wylot z Amsterdamu
22:45 – przylot do Berlina Schönefeld

DZIEŃ 17 /12.02.2018/ poniedziałek
00:50 – wyjazd Polskim Busem z Berlina Schönefeld
04:45 – przyjazd do Wrocławia


NOCLEGI


ACAPULCO
Emporio Acapulco 5*
28-29.01.18
9-10.02.18
2 noclegI, śniadanie

MEXICO CITY
Hotel Monaco 4*
2 noclegi, bez śniadania
29-31.01.18

TUXTLA
Hotel Frida Khalo 2*
1 nocleg, śniadanie
31.01.-1.02.18

SAN CRISTOBAL DE LAS CASAS
Hotel Grand Maria 4*
2 noclegi, śniadanie
1-3.02.18

PALENQUE
Hotel la Aldea del Halach Huinic 4*
3-4.02.18
1 nocleg, bez śniadania

CAMPECHE
Hotel Francis Drake 4*
4-5.02.18
1 nocleg, śniadanie

CICHEN ITZA / PISTE
Hotel Chichen Itza 3*
5-6.02.18
1 nocleg, bez śniadania

TULUM
Crucero Tulum
6-9.02.18
3 noclegi, śniadanie

RAZEM 1600 zł


BAGAŻ


Easy Jet (Berlin-Amsterdam-Berlin) – 1 bagaż rejestrowany do 20 kg, 1 bagaż podręczny do 10 kg
AeroMexico (Amsterdam-Acapulco-Amsterdam) – 1 bagaż rejestrowany do 23 kg, 1 bagaż podręczny do 10 kg, 1 rzecz osobista do 3 kg (plecak, torebka)
Aeromar (Acapulco-Mexico City) – 1 bagaż rejestrowany do 25 kg, 1 bagaż podręczny do 10 kg
Interjet (Mexico City-Tuxtla, Cancun-Acapulco) – 1 bagaż rejestrowany do 25 kg, 1 bagaż podręczny do 10 kg


UBEZPIECZENIE


83 PLN – Koszty Leczenia 80 000 PLN, Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków 10 000 PLN, obejmuje uprawianie sportów rekreacyjnych
87 PLN – Koszty Leczenia 80 000 PLN, Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków 10 000 PLN, Bagaż Podróżny 1 200 PLN, pomoc dla bliskich pozostających w RP (awarie domowe, pomoc medyczna), obejmuje uprawianie sportów rekreacyjnych
100 PLN – Koszty Leczenia 200 000 PLN, Odpowiedzialność Cywilna 100 000 PLN, Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków 20 000 PLN, Bagaż Podróżny 1 200 PLN, opóźnienie bagażu 500 zł, opóźnienie lotu 600 zł, koszt rezygnacji z biletu lotniczego do max 4000 zł, pomoc dla bliskich pozostających w RP (awarie domowe, pomoc medyczna), obejmuje uprawianie sportów rekreacyjnych


WALUTA


1 peso meksykańskie (MXN) = 100 centavos
1 MXN = 0,20 PLN
1 USD = 20 MXN


REJESTRACJA W SYSTEMIE ODYSEUSZ


Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych odyseusz.msz.gov.pl należy zgłosić swoją podróż.

I ETAP PODRÓŻY
Data przyjazdu: 28-01-2018
Data wyjazdu: 10-02-2018
Kraj: Meksyk
Adres: Mexico City, Oaxaca, Tuxtla, San Cristobal de las Casas, Palenque, Campeche, Tulum
Forma pobytu: Czasowa
Organizator pobytu: Samodzielnie


WIĘKSZE KOSZTY


Torre Latinoamericana 50 MXN
Łódka w Xochimilco 110 MXN 
Teotihuacan 51 MXN
Muzeum Antropologiczne 51 MXN
Monte Alban 51 MXN
Kanion Sumidero 200 MXN ?
Palenque 51 MXN
Chichen Itza 111 MXN
Show światła i dźwięku w Chichen Itza 60 MXN
Cenate Il Kil 70 MXN

Autobusy:
Mexico City – Teotihuacan – Mexico City 80 MXN
Tuxtla – San Cristobal 62 MXN (1h 15min)
San Cristobal – Palenque 200-300 MXN (9h) lub prywatny transport
Palenque – Campeche 440 MXN (5,5h)
Campeche – Chichen Itza ???
Chichen Itza – Tulum 220 MXN (2h)
Bus z Tulum na lotnisko 190 MXN


MAPA LOKALNA


1 – Mexico City >> 2 – Oaxaca >> Acapulco >> 3 – Tuxtla >> 4 – San Cristobal de las Casas >> 5 – Palenque >> 6 – Campeche >> 7 – Uxmal >> 8 – Chichen Itza >> 9 – Tulum >> 10 – Acapulco